Dětská hyperaktivita a “éčka” v potravinách

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Čím dál více dětí má potíže s hyperaktivitou a poruchami pozornosti. Mluvíme o hyperkinetické poruše neboli ADHD syndromu (zkratka z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Jde o poruchu nervového vývoje a chování, která je do jisté míry podmíněna dědičností. Na jejím vzniku se ale podílí řada dalších aspektů. V podezření jsou například potravinová aditiva, lidově „éčka“.

Spojitost mezi potravinovými aditivy a hyperaktivitou vypadá jako zcela současná záležitost, ale ve skutečnosti ji popsal již v roce 1973 americký pediatr a alergolog Benjamin Feingold. Od té doby vznikla řada studií, které se touto problematikou zabývají, a zvláště ty starší žádnou jasnou souvislost neprokázaly.

V poslední době se však množí metodologicky lépe uspořádané vědecké práce, které naznačují, že vysoký příjem „éček“ může skutečně za vznikem ADHD stát, a pokud ne přímo za vznikem, tak rozhodně za zhoršováním symptomů (nepozornost, impulsivita, přehnaná aktivita, horší akademické výsledky) a také za častějším výskytem přidružených potíží, jako je astma, ekzémy, bolesti hlavy apod.

Proto některé evropské zdravotnické autority doporučují rodičům dětí s diagnózou hyperkinetického syndromu omezit určitá potravinová aditiva, převážně barviva.

Éčka, která mohou podporovat hyperaktivitu

E110 - Žluť „Yellow sunset“ (potravinářská žluť 3)

Jde o žluté až oranžové barvivo, které se využívá k dobarvování nealkoholických nápojů, zmrzlin, sladkostí, mléčných i pekařských výrobků. Může být obsažen v meruňkovém džemu, marcipánu, hořčici, žvýkačkách, lízátkách či v instantních polévkách. Bývá v některých  typech pudingových prášků (vanilkový) nebo želé prášku (ovocné želé s broskvovou příchutí), v perníku, v bonbónech, v různých obarvených směsích procukrovaného ovoce (např. ananas), v dortech, v sirupech a prášcích na výrobu nealkoholických nápojů, v matjesech, pomazánkách z tresky apod.

Použití této látky je zakázáno v Norsku a Finsku, plánuje se její zákaz ve Velké Británii a organizace FDA podala návrh na zakáz v EU. V USA i ČR je její použití povoleno.

E122 - Azorubin (potravinářská červeň 3, Karmoisin)

Používá se v instantních polévkách, jogurtech, marmeládách, marcipánu, cukrovinkách, dortovém červeném želé, v pudincích (malinový), ve zmrzlinách, nealkoholických nápojích, sirupech či koncentrátech (malinový, černý rybíz, zahradní směs).

Před vstupem ČR do EU byla tato barviva zakázána, nyní jsou však povolena. V USA je použití Azorubinu zakázáno.

E102 - Tartrazin (potravinářská žluť 4)

Světle oranžový prášek. Používá se v nápojích a prášcích na výrobu nápojů (broskev, citron), čokoládách, v proslazeném a kandovaném ovoci, v omáčkách z plechovky, v koření a polévkách, v hořčici, v méně kvalitním wasabi a různých wasabi pochoutkách, v cukrovinkách (žvýkačky, cereální pochoutka s jablky a skořicí, trojbarevný kokos, pudingový prášek vanilkový, lízátka a zmrzlina).

V ČR je toto barvivo povoleno k barvení mnoha druhů potravin. V posledních letech je snaha jeho používání omezit.

E124 – Ponceau 4R (potravinářská červeň 7)

Syntetické, jasně červené barvivo. Patří do skupiny tzv. azobarviv. Obsahují jej kečupy, marmelády, jahodové kompoty, pudinky (jahodové, malinové), žvýkačky, perníky, lízátka, limonády, zmrzliny, mléčné výrobky, zákusky (dorty, punčové řezy) a rybí výrobky.

V některých zemích včetně USA je jeho použití zakázáno.

E104 - Chinolinová žluť (potravinářská žluť 13)

Jedná se o zeleno-žluté barvivo, které nalezneme v omáčkách, nealkoholických nápojích, cukrovinkách (bonbóny, tyčinky), v hořčicích, sušenkách, žvýkačkách, mléčných výrobcích, koláčích či pudincích.

E129 - Červeň Allura AC (potravinářská červeň 17)

Jedná se o souhrnný název pro celou řadu červených barviv. Používají se k barvení salámů, koktejlových krevet, moučníků, dezertů, limonád, kandovaného ovoce, cukrovinek (žvýkačky, tyčinky bonbóny).

E211 - Benzoan sodný (Benzoát sodný)

Je to bílý prášek, který není na rozdíl od předešlých éček barvivem, ale konzervantem. Především v kyselém prostředí zamezuje množení kvasinek a plísní. Najdeme jej velmi často v nealkoholických nápojích, ochucených minerálkách, v dětských nápojích, v nealkoholickém pivu, okurkách ve sklenici, hořčicích, v různých steakových omáčkách, sójových omáčkách, v džemech, v oblíbených majonézových salátech, šunkových závitcích, výrobcích z ryb a v dalších potravinách.

V ČR je použití této látky omezeno na nezbytně nutné množství do vybraných druhů potravin.

Dětská hyperaktivita a “éčka” v potravinách patří do témat
 • John Smithd212 30.08.2017 21:22:42

  If you are going for best contents like myself, just pay a quick visit this web page everyday since it offers feature contents, thanks eddckkfefddbedce

 • ? 15.02.2013 20:36:51

  to by mě zajímalo co teda máme žrat!!!!! Je to uplně všude!!!!!

  • Re: Franta 18.02.2013 07:47:41

   Pestrá strava, aby těch toxinů nebylo od jednoho najednou moc... Rama, flora - margarín, původně krmivo pro zvířata, která to nežerou, plus molekula a je to plast.... Aspartan, náhradní sladidlo ve většině pití s 0% cukru a reklamou na linii - původně bojová látka vynalezena za války, v balené vodě máme bakterie, z kouhoutku hormony... Éčka všude, zelenina dusičnany a chutné postřiky... atd..
   Je to dnes sranda.... :-D

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hyperaktivita

 • 15.09.2012 17:09 Poruchy štítné žlázy

  Máte problém se štítnou žlázou? Nezabírá Vám klasická léčba? hodí se na vás například: - Ned…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku