Hyperaktivita

Hyperaktivita - její projevy a řešení

Michaela Holá
01.09.2010

Vychovávat hyperaktivní dítě není snadné. Vyžaduje to mnoho trpělivosti, respektu, pochopení a řešení neustálých starostí. Nutné je reagovat na časté stížnosti okolí a snažit se všem vysvětlit, že přece jen to vaše dítko za to samo nemůže a že je prostě od přírody živější. Je žádoucí zaujmout k chování dítěte trochu jiný přístup. Jak se hyperaktivita u dětí projevuje a jak by měli rodiče přistupovat ke svému hyperaktivnímu dítěti?

Projevy hyperaktivity

Hyperaktivita je jedním ze symptomů poruchy označované jako ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Je uváděno, že poruchou trpí v dnešní době zhruba 5 až 8 procent dětí. Poruchu je možné charakterizovat následujícími body:

  • U dítěte je zřejmý celkový neklid, nevydrží chvíli na místě, neustále pobíhá, houpe se na židli atd.
  • Vměšuje se do hovoru ostatních. Pokud chce něco říci, nečeká na vhodnou chvíli, ale jedná impulzivně a okamžitě.
  • Dítě je celkově hlučné.
  • Patrná je roztržitost, děti často někde zapomínají či ztrácejí věci, špatně se delší dobu soustředí na jednu činnost.
  • U dětí je zřejmá vysoká činorodost před narozením, jsou velmi aktivní již vděloze. Po narození málo spí a hodně pláčí.
  • Děti s touto poruchou často mají další zdravotní obtíže - objevují se u nich ekzémy, alergie či onemocnění dýchacích cest.
  • Děti napřed jednají a pak až o svém činu přemýšlí. Často si tak neuvědomují nebezpečí, které jim při jejich jednání může hrozit.
  • Problémy obvykle vystupují do popředí zejména vdobě, kdy dítě nastoupí do školy.

Jak přistupovat k hyperaktivnímu dítěti

Výchova hyperaktivního dítka má mnohá specifika a od rodičů vyžaduje zejména notnou dávku trpělivosti. Takovéto děti potřebují mít v životě především daný pevný řád, který je pomáhá udržet v relativním klidu.

Když se s dítětem věnujete delší dobu určité činnosti, poskytněte mu pravidelné přestávky. Aktivitu mu zpestřujte jinými úkoly, aby se pro něj nestala stereotypní. Každý úspěch dítěte pochvalte a snažte se posilovat jeho sebevědomí. Naučte se ovládat vlastní vztek a nejednejte vůči dítěti se zlostí či v agresi.

Rodiče si musí přiznat, kde je problém a snažit se dítě pochopit. Veškeré potíže, zapomenuté věci, nesoustředěnost atd atd. nejsou snahou dítěte znepříjemnit vám život. O problémech je dobré otevřeně hovořit a snažit se s veškerými specifiky chování dítěte seznámit i lidi v jeho okolí. Pomoc v tomto ohledu může poskytnout pedagogicko-psychologická poradna a další odborníci.

 

Máte zkušenosti s hyperaktivním dítětem? Jaké pocity ve vás čas s ním strávený zanechal?

Autor: Michaela Holá

Užívání bylinek v těhotenství
Děti a kouření

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...