Hyperaktivní dítě

O hyperaktivním chování dětí můžeme dnes slyšet velmi často. Projevuje se chronickým neklidem, děti jsou neustále aktivní, nevydrží chvíli na místě a nelze je po dlouhou dobu udržet u jednotvárné činnosti. S tím jsou samozřejmě spojené obtíže při jejich výchově, která může v mnohém rodiče nadměrně vyčerpávat.

Projevy hyperaktivity

Poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou (běžně označované ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder) představují skupinu vývojových poruch. Můžeme je charakterizovat zejména nízkou úrovní pozornosti dítěte, jeho nadměrnou aktivitou a impulzivitou. Děti mají obvykle potíže dodržovat daná pravidla chování a provádět po delší dobu zadanou aktivitu. Jsou neustále v pohybu, nevydrží chvíli sedět na místě, jsou hlučné, nepozorné a působí až „nevychovaným" dojmem.

Bývá uváděno, že děti trpící hyperaktivitou, jsou zvýšeně aktivní již před narozením v matčině děloze. Po narození hodně pláčí a málo spí. Skutečné problémy však začínají být  patrné při nástupu do školy. Jejich obvyklým projevem je pobíhání po třídě, vyrušování během hodiny, vykřikování či pošťuchování spolužáků. Celkový obraz těchto projevů někdy ve škole učitelé považují za jistou formu nevychovanosti a drzosti, což k řádnému vývoji dítěte nijak nepřispívá. Naopak je mu posilována představa jeho samotného jako problémového jedince.

Projevy hyperaktivity podle věku

 • Batolata a předškoláci: Pro ně je typické neustálé pobíhání, veškeré aktivity prováděné v sedě dělají dítěti problém.
 • Děti školního věku: Těžko dokáží v klidu sedět, stále si s něčím pohrávají, do něčeho bouchají, houpají se na židli, kopají nohama, nevydrží sedět ani u televize, ani nad domácími úkoly. Děti působí hlučně.
 • Adolescenti a dospělý: Zde je již charakteristický spíše vnitřní pocit neklidu, někdy též problémy se setrváním u klidných sedavých činností.

Diagnóza a možná náprava

U různých lidí se potíže vyskytují v odlišné závažnosti. Není tedy jednoduché rozlišit lidi s mírnou poruchou ADHD od těch krajně hyperaktivních lidí a samotná diagnóza ADHD se určuje velice těžko. Jakmile rodiče začnou mít pocit, že jejich dítě se v tomto ohledu odlišuje od ostatních, měli by svůj dojem konzultovat s odborníkem. Je možné vyhledat výchovného poradce, který ve škole dítěte působí či se obrátit na speciálně pedagogické centrum.

Čím dříve je zahájena adekvátní náprava, tím je prognóza vývoje dítěte lepší. U velkého procenta dětí s ADHD lze nežádoucí projevy zmírnit, někdy i zcela odstranit. Je však třeba dítěti věnovat náležitou péči, která by měla být vedena zejména na rovině psychologické, psychiatrické a pedagogické.

Zásady výchovy hyperaktivního dítěte

Vůči hyperaktivnímu dítěti je i přes veškeré obtíže a vlastní „pocuchané" nervy zapotřebí vystupovat s láskou. Samozřejmě je nezbytným velký díl trpělivosti a klidu. U dítěte by mělo být posilováno jeho sebevědomí, měli bychom ocenit i jeho drobné úspěchy a nešetřit chválou i při sebemenší snaze dítěte. Každou činnost, kterou od dítěte vyžadujeme, je třeba rozdělit do menších časových úseků a zabránit tak jednotvárnosti prováděné aktivity. Možná nedorozumění se školou či vlastní rodinou je vhodné řešit včas a s klidem.

Máte vlastní zkušenost s výchovou hyperaktivního dítěte? Podělte se o své zážitky a možné rady s ostatními čtenáři.

Hyperaktivní dítě patří do témat
 • živé dítě milan 14.09.2015 08:09:08

  Vážení,to žepedagog,psycholog,psychiatrněco nasmolí,neznamená,žemá pravdu.Vždy se řiďtezdravím selským rozumem.Tože například jako mimčodobře spalo,neplakalo a bylonaprosto klidné,bezdudlíku,je v rozporu s jejichteorií.Dnes jehyperaktivní,ale když pominutu blbost odbornosti,já byltaké živé dítě a nemámse svým synem žádnýproblém,jak se školou tak svolným časem.Děti nesmímít žádné jednotvárnéaktivity,děti baví akčnosta i my se přeci někdynudíme na operetě,když jenudná.Klidně ve hřepřeskočte na jinou a jepotřeba jen sledovat codítě baví.U této činnostizůstane dlouho a v klidu.Jepotřeba využít mnohoherních pomůcek,házenímíčků,lukostřelba,kolo,koloběžky,kanoi,hledánídrahokamů,sportširoký,historieokolí,flora,fauna,pohádky-reálné(masky,převleky)výlety,dobrodružství a mnohodalších.Každý je jiný,alehry zaujmou všechny.Jen sedětem věnovat s láskou a tojich mám někdy i dvacet(nevlastních:-).)

 • hyperaktivní děti Eli 13.10.2009 10:12:15

  Moje kamarádka má hyperaktivní dítě a musím říct, že jí obdivuju, jak to zvládá. Já bych asi po pár dnech byla s nervama v koncích.

  • Re: hyperaktivní děti milan 14.09.2015 08:07:30

   Vážení,to žepedagog,psycholog,psychiatrněco nasmolí,neznamená,žemá pravdu.Vždy se řiďtezdravím selským rozumem.Tože například jako mimčodobře spalo,neplakalo a bylonaprosto klidné,bezdudlíku,je v rozporu s jejichteorií.Dnes jehyperaktivní,ale když pominutu blbost odbornosti,já byltaké živé dítě a nemámse svým synem žádnýproblém,jak se školou tak svolným časem.Děti nesmímít žádné jednotvárnéaktivity,děti baví akčnosta i my se přeci někdynudíme na operetě,když jenudná.Klidně ve hřepřeskočte na jinou a jepotřeba jen sledovat codítě baví.U této činnostizůstane dlouho a v klidu.Jepotřeba využít mnohoherních pomůcek,házenímíčků,lukostřelba,kolo,koloběžky,kanoi,hledánídrahokamů,sportširoký,historieokolí,flora,fauna,pohádky-reálné(masky,převleky)výlety,dobrodružství a mnohodalších.Každý je jiný,alehry zaujmou všechny.Jen sedětem věnovat s láskou a tojich mám někdy i dvacet(nevlastních:-).)

 • hyperaktivní děti Alena 25.02.2013 08:19:08

  Mám 4děti z toho 2hyperaktivní 14a8 let je to opravdu o nervy vždy mám strach z příchodu ze školy co bude v žákajdě přes den se jim musím naplno věnovat chodíme na sporty a i doma musim planovat aktivity do práce musim na noc pres den je to vyloučené někdy mám pocit že to se mnou švihne do společnosti moc nechodíme protože kdo to nezná soudí že jsou nevychovaní snad se mi to jednou vrátí...

 • hyperaktivita Karolína 29.11.2012 08:14:16

  Dobrý den, mám se synem stejné problémy, jak tu popisujete. Už v jeslích se to na něm projevovalo, ale tam měli pochopení. Větší problémy začaly ve školce a od té doby chodíme k psychologovi. Syn je teď ve třetí třídě a řešíme první závažnější problém. Je to opravdu dost náročné. Syn nemá ani žádné kamarády. Proto vlastně reaguji v této diskuzi. Pokoušela jsem se najít nějaký spolek v Praze, kde by mohl poznat stejně laděné děti a vyblbnout se. Ale nepodařilo se mi to. Nevíte někdo o takové skupince? Díky a přeji nám všem pevné nervy. Karolína

 • hyperaktivni dite katka 19.10.2012 18:36:12

  dobry den mam 4 leou dcerku a 3 ,eyho kluka jsem uz vycrpana tim ze v jednom kuse resim jen problemy s detmi jsou v kuse pohyblivy a neposedi silenost a jeste kolikerat si delaji co cheji a kolikra jim vysvetim ze to nnesmeji prikyvnou a pak uz resim vetsi pruser uz si nevim rady mohli by jste mi nejak poradit ? dekuji

 • Jak s ním jednat? Silvia 22.01.2012 22:45:09

  Dobrý den, před 2 lety jsem se dala dohromady s mužem, kterýmu je 27 a trpí hyperaktivitou. Věděla jsem to dávno, ale nijak jsem se tím nezabývala. Až teprve, když jsem si všimla, že dělá neustále něco, co by člověk nehyperaktivní neudělal. Náš vztah díky těm jeho nesprávným (nevím jak to jinak nazvat) činům, se zhoršil. Vím, že si spoustu věcí neuvědomuje a nemůže za to, ale chtěla bych mu dát šanci, protože se máme oba strašně rádi! Mohli byste mi poradit jak na dospělého hyperaktivního muže? Jak s ním jednat a tak? Je hodný, pracovitý, hodně aktivní, ale když má přítelkyni (tedy mě), tak vůbec neví jak se správně chovat. On vlastně neví, že když má vztah musí pro to něco obětovat, že se o vztah musí "pečovat". Pochopí to někdy? Má cenu s ním být? děkuji za odpovědi, budu vdečná!

 • hyperaktivní děti Nikol 18.01.2012 12:39:07

  Zdravím před nedávnem jsem byla s malým u doktora a označil malého jako hyperaktivní dítě..Narodil se předčasně v 25 tt proto jsem neustále kontrolování doktory.dnes už jsou mu 2 roky a pomalu přestáváme zvládat. Neustále kříčí pobýhá, nvydrží si se mnou hrát. Každý den chodíme ven, myslela jsem si že když se vyběhá venku zklidní se ale je to pořád stejné ať jsme venku nebo celý den doma..už nevím jak na něj, nechci ho moc nechávat u babiček, rozmazlují a povolují mu to co doma nesmí a příliš nereagují na mé rady. Psycholožka mi poradila ráznou výchovu, ale nepomáhá to syn si stále dělá své a když prostě nepovolím máme doma peklo. Prosím poraďte

 • hyperaktivní dítě Léňa 20.10.2009 21:35:50

  doma jedno takové asi mám, je mu rok a stále běhá, jíme v rychlosti, nejraději jí za chůze a to i pije. Kam jdu já, tak jde on, nevydrží u ničeho déle jak pár minut. Teď jsem se dozvěděla o homeopatikách anebo o nějakých bioinformačních bylinkách od Energy. Tak asi něco brzy vyzkoušíme. Nebo máte s tím někdo zkušenost?

  • Re: hyperaktivní dítě Lucka 02.03.2011 13:37:55

   Leni, mám podobný problém jako vy, můj syn je hyperaktivní dítě na 99%, jsem sama navíc spec. pedagog, ale to neznamená, že to zvládám s mrknutím oka...Naopak, jelikož je Jakoubek již mé třetí dítě, cítím, že již nemám tolik energie, kterou bych v tomto případě opravdu potřebovala...Homeopatika bych také velmi ráda vyzkoušela a proto budu ráda, když se o své případné rady od okolí podělíte. Hodně sil s "aktivistama" všem:-), Lucka.

   • Re: Re: hyperaktivní dítě Verča 15.09.2011 20:41:22

    Lucko: Také mám doma hyperaktivní dítko, je mu už 4 a půl. Zkoušela jsem na vlastní pěst homeopatika : Sedalii, chci jen říci, že nám nějak obzvlášť nepomohla. Nevím jestli nedělám nějakou chybu v dávkování, dávám čajovou lžičku ráno a večer, ale stejně se mi budí ze spaní a přes den chvíli neposedí. Verča

 • vnučka HelenaParikova 14.10.2009 16:33:02

  Mám skoro 8 mi letou vnučku,hyperak­tivní,narozenou v 6 tém měsíci,miluje tatínka, i když je už od jejího narození ppo druhé zavřený, neposlouchá ,odmlouvá,ale učí se v druhé třídě na samé jedničky.žijí sami s matkou, která musí chodit do práce,protože ani alimenty neplatí,a tudíž na ní nemá tolik času.Poradte,když je u mě ,musí poslouchat,ale to na převýchovu nestačí je u mějen občas na sob. a neděli.ac ted se bojíme, až se dozví že je táta zavřený zase,aby z toho nebyla až nemocná více. Děkuji. Paříková

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Hyperaktivita

 • 15.09.2012 17:09 Poruchy štítné žlázy

  Máte problém se štítnou žlázou? Nezabírá Vám klasická léčba? hodí se na vás například: - Ned…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku